آشنایی با انواع دان قهوه

اگر شما این نکته قابل توجه را نمی دانید که دانه های قهوه انواع متفاوتی داردند که دارای طعم و مزه ی مختلفی نیز می باشند و هر شخصی با در نظر داشتن سلیقه خود می تواند یکی از این قهوه ها رو انتخاب نماید و از نوشیدنش لذت کافی را ببرد. ما در ادامه این مقاله قصد داریم  چند نوع متفاوت از دانه ی قهوه را برای شما معرفی کنیم  و مشخصاتش را برای شما کاربران عزیز توضیح دهیم.

در جهان امروز با وارد شدن موج سوم قهوه به بازار و صنعت جدید قهوه، انواع دانه های قهوه اهمیت بسیاری پیدا کرد و هر شرکت با توجه به قوانین مختص خود از آن ها به صورت درصدی در محصولات خود استفاده می کنند. دانه های قهوه فقط عربیکا یا روبوستا نیستند ، شامل انواع دیگری از قهوه ها است که ما در ادامه به آن اشاره می کنیم.

معرفی انواع گوناگون دانه قهوه

دانه های قهوه یا میوه های قهوه از سه درخت عربیکا ، روبوستا و لیبریکا تشکیل می شود که هر کدام ویژگی های مختص به خود را دارند همانند: عطر ، کافئین ، قدرت رشد ، طعم و شکل ظاهری درخت قهوه. البته قهوه لیبریکا در بازارهای جهانی خیلی رواج ندارد و رست قهوه آن کمی سخت و دشوار می باشد.

افزون بر این که قهوه در انواع عربی ، روبوستا و لیبریکا گوناگون می باشد، مناطق رشد قهوه می توانند به صورت کلی بر شکل ظاهری ، طعم ، عطر و طعم حبوبات نیز اثر مستقیم داشته باشد. برای مثال:

طعم قهوه ای که درکنیا تولید می شود با طعم قهوه ای که در اندونزی تولید می شود بسیار گوناگون است. به همین علت، بعضی از طرفداران قهوه عاشق قهوه کشور یا منطقه مخصوصی می باشند و همیشه از دانه های این قهوه ها استفاده می نمایند. می توانید قهوه عربیکا و روبوستا را به روش آنلاین در کافی شاپ ها تهیه نمایید.

فواید قهوه چیست

۱. دانه های قهوه عربیکا

امکان دارد شما معروف ترین قهوه ای که در بازار موجود است را بشناسید، تقریباً این دانه قهوه ۶۰٪ بازار را به خود اختصاص داده است. قهوه عربیکا در ارتفاعاتی که باران بسیاری می بارد و دارای سایه است، پرورش پیدا می کند. نگهداری از درختان کار بسیار راحتی می باشد، این درختان دارای قد کوتاهی تقریبا ۱۸۰ سانتی متر هستند، و هرس کردن این درختان بسیار راحت می باشد. از مزیت های کوتاهی قد این درختان این است که سرعت برداشت را بالا می برد. این درخت ها به شدت حساس می باشند و نمی تواند با بیماری ها مقابله نمایند.

حتما باید کاشت با دقت بالایی صورت گیرد. به همین علت، کشت این درختان در مناطقی صورت می گیرد که تغییری ایجاد نشود. این درختان در تعداد بالایی کاشته می شوند و اصولا هیچ گیاه دیگری در اطراف آنها کاشته نمی شود.

حتما بخوانید:   چگونه قهوه را آسیاب کنیم؟

نوع خوب این قهوه شامل رنگ روشن و درخشان ، حالت اسیدی مطلوب و عطر و طعم پیچیده و چند لایه ای می باشد که زمان نوشیدن شیرینی و شوری دلپذیر به آسانی حس می شود. زمان خرید این قهوه اطمینان پیدا کنید که بیش از اندازه اسیدی نمی باشد.

در حالی که بدیهی است که دانه های قهوه ی عربیکا مناطق گوناگون با یکدیگر متفاوت خواهند بود ولی اصولا روشن تر از دانه های دیگر قهوه هستند، همچنین ، معمولا دارای طعم و عطر های جذاب تری می باشد، به همین علت طرفداران بسیاری نیز دارند.

۲. دانه های قهوه روبوستا

این گیاه ارتفاعی حدود ۶ متر دارد از لحاظ مقاوت به عوامل محیطی برتری بیشتری نسبت به قهوه عربیکا دارد. گیاه قهوه روبوستا در ارتفاعات پایین و کنار دریا پرورش پیدا می کند.

دانه های قهوه روبوستا دارای شکل گردی می باشد و کافئین بالایی هم دارند. همچنین مقدار آنتی اکسیدان های موجود در قهوه روبوستا ۷ تا ۱۰ درصد می باشد که شامل خواص بسیار مفیدی برای سیستم عصبی است. این میزان آنتی اکسیدان عوامل التهابی موجود در سیستم عصبی را پایین می آورد یا برای درمان یبوست بسیار مفید است.

قهوه روبوستا قیمت مناسب تری نسبت به قهوه عربیکا دارد و مصرف آن کمتر از قهوه عربیکا می باشد. علت این امر طعم تلخ این نوع دانه های قهوه می باشد  و کافئین این نوع دانه های قهوه از قهوه های عربیکا بسیار بیشتر می باشد. از قهوه روبوستا بیشتر برای تهیه کردن اسپرسو استفاده می کنند.

کشورهایی که این نوع قهوه ها را تولید می کنند ویتنام ، برزیل ، اندونزی و هند می باشند که قهوه های آن ها به قهوه ویتنام روبوستا ، قهوه روبوستا برزیل ، قهوه روبوستا اندونزی و قهوه هند روبوستا شهرت دارد.

جدا از این کشورها کشورهایی همچون اتیوپی ، سوماترا ، ترکیه ، مکزیک ، نیکاراگوئه ، کلمبیا ، هندوراس و پرو این نوع قهوه را به بازار ارائه کرده اند.

۳. دانه های قهوه لیبریکا

این نوع دانه های قهوه در کشور فیلیپین تولید می شوند و رایحه ای از گل های میوه ای دارند ولی طعم آنها امکان دارد بوی دود و چوب بدهد. در سال ۱۸۹۰ ، ایالات متحده با کمبود قهوه عربیکا مواجه شد و در نتیجه مجبور شد قهوه لیبریکا را از فیلیپین وارد نماید، که تا اعلام استقلال فیلیپین ادامه پیدا کرد. سپس ایالات متحده تجارت با این کشور را متوقف نمود.

ممکن است شما دوست داشته باشید