آسیاب کردن قهوه

تصویر کلاسیکی که از قهوه به ذهن خطور می کند، آن را به شکل دانه هایی نسابیده ترسیم می کند. برای آن که عصاره این دانه های زیبارو را به فنجان بریزیم، ناگزیر باید آنها را بسابیم و پودر کنیم. هدف اصلی از سابیدن قهوه افزایش سطح تماس دانه های قهوه با آب است تا انتقال ذرات قابل حل و امولسیون به درون عصاره تسهیل شود. برای این کار به یک آسیاب قهوه یا گریندر نیاز داریم. آسیاب قهوه به دو نوع کلی تقسیم می شود

آسیاب ضربه ای

در این روش عمل خورد کردن دانه های قهوه توسط دو تیغه انجام می شود که با سرعت زیاد در حرکت هستند. این روش شبیه خورد کردن با فشار است با این تفاوت که در این روش انرژی حاصل از حالت سکون دانه های قهوه نیز در عمل سابش تأثیر مستقیم می گذارد. از این روش فقط در دستگاه های با ابعاد کوچک خانگی استفاده می شود. مهم ترین ضعف این دستگاه این است که دانه های قهوه در میان تیغه ها گیر می کند و از یک دست خورد شدن آنها جلوگیری می کند.

آسیاب شکاف دار

در این نوع از آسیاب دو تیغه دوار نزدیک به هم وجود دارد که دائم در حال چرخش هستند. در میان این دو تیغه شکافی وجود دارد که دانه های قهوه به درون آن می افتند. با چرخش تیغه ها شکاف تنگ تر می شود و دانه ها بر اثر فشار خورد می شوند. این نوع از آسیاب که عمدتا در مصارف حرفه ای و صنعتی کاربرد دارد، بر سه نوع غلتکی، مخروطی و مسطح است.

 

 

اهمیت تازگی قهوه

قهوه برشته شده به راحتی خارج از یخچال قابل نگهداری است. به لطف درجه حرارت بالایی که دانه های قهوه در طول برشته سازی می بینند، هیچ نوع تخریب آنزیمی و میکروبی بر آن اثرگذار نیست. با این حال قهوه همچنان به رطوبت، نور و اکسیژن بسیار حساس است و باید با روش هایی روند خروج روغن از دانه های قهوه و اکسیداسیون را کند کرد. به همین دلیل قهوه برشته شده یا باید بلافاصله مصرف شود، یا باید بسته بندی شود. جنس بسته بندی نیز باید به نحوی باشد که در برابر نور، رطوبت و روغن مقاوم باشد. علاوه بر این ها بسته بندی باید ارزان و دوستدار محیط زیست باشد و راه خروج دی اکسید کربن هم داشته باشد.

انواع نوشیدنی قهوه

هر بار که به کافی شاپ می روید، منو بلند بالایی را می بینید که انواع و اقسام نوشیدنی های بر پایه قهوه در آن به چشم می خورد. اغلب این نوشیدنی ها هم اسم های پر زرق و برق ایتالیایی دارند؛ اما به راستی نوشیدنی های قهوه به چند دسته تقسیم می شوند؟

حتما بخوانید:   کیک قهوه با پسته

عموما قهوه ها به سه دسته کاملا مجزا تقسیم می شوند که عصاره گیری در هرکدام از اینها با روشی متفاوت انجام می شود.

  • قهوه دمی
  • قهوه اسپرسو
  • قهوه فوری

 

ممکن است شما دوست داشته باشید